Chateau 5G ax R17 may look familiar – the sleek design, the mighty dual-band Wi-Fi 6 coverage, and all the impressive RouterOS v7 features. But under the hood, everything’s been pushed further.
Now powered by 5G Release 17 cutting-edge modem, Chateau takes full advantage of the latest mobile technologies, including advanced carrier aggregation combinations. That means faster downlink speeds, increased signal stability and responsiveness, even in regions where the mobile tower is far away. Wherever you are, Chateau finds the signal sweet spot.
Your network, your rules: eSIM or microSIMChateau has a true embedded SIM (eSIM) built right in, fully compatible with:
- MikroTik Connectivity (pre-activated data plans)
- Third-party eSIMs (Mobile operator eSIM profiles)
- Multiple eSIM profiles (easily added, switched, or stored)
With four powerful built-in LTE/5G antennas and two external dual-chain Wi-Fi 6 antennas, Chateau gives you great performance for download and upload even in a busy, crowded environment:
- Smart aggregation with wide regional FDD + TDD band support;
- Extra strong signal pickup thanks to 4x4 MIMO;
- Wi-Fi coverage designed for homes of all sizes, including multi-floor setups.
Chateau runs RouterOS v7, MikroTik’s industrial-grade operating system used by ISPs and sysadmins around the world – but with a simple user-friendly interface that anyone can learn to use. And if you’re not sure about diving deep into the world of networking – no worries, we also have iOS/Android app for even easier installation!
Set up a secure VPN. Optimize streaming. Limit bandwidth. Create VLANs. Block sites. Send SMS alerts when usage peaks. All without subscriptions or paywalls.
Spezifikationen
Antenna
Certificates
| Zertifizierung | CE, EAC, ROHS |
Design
| Anzeigelicht | Yes |
| Internationaler Schutzcode (IP). | IP20 |
| Produktart | Desktop/pole router |
| Produktfarbe | Black/Grey |
Features
| Eingebauter Prozessor | Yes |
| Flash-Speicher | 128 MB |
| Interner Speicher | 1000 MB |
Logistics data
| Menge pro Packung | 1 Stück(e) |
Mobile network
| 3G-Bänder werden unterstützt | 2100/850/900 MHz |
| 4G-Bänder werden unterstützt | 1500/1800/2100/2300/2500/2600/3500/3700/700/800/850/900 MHz |
| 4G-Standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5G bands supported | 1500/1800/2100/2300/2500/2600/3500/3700/700/800/850/900 MHz |
| 5G standard | Sub6 NSA/Sub6 SA |
| Generierung von Mobilfunknetzen | 5G |
| SIM-Kartentyp | MicroSIM |
Network
| Ethernet-LAN | Yes |
| Ethernet-LAN-Datenraten | 10/100/1000 Mbit/s |
| Ethernet-LAN-Schnittstellentyp | Gigabit Ethernet |
Operational conditions
| Betriebstemperatur (TT) | -40 - 70 °C |
Packaging content
Ports & interfaces
| Anzahl USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ-A Anschlüsse | 1 |
| DC-Eingangsbuchse | Yes |
| Ethernet-LAN-Anschlüsse (RJ-45) | 5 |
| USB-Anschluss | Yes |
Power
| Stromquellentyp | DC |
| Stromverbrauch (typisch) | 27 W |
Vendor information
| Brand Name | MikroTik |
| Warranty | 1 |
WAN connection
Wireless LAN features
| Top WLAN-Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-Band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi-Standards | 802.11a/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN-Datenübertragungsrate (erstes Band) | 574 Mbit/s |
| WLAN-Datenübertragungsrate (max.) | 1200 Mbit/s |
| WLAN-Datenübertragungsrate (zweites Band) | 1200 Mbit/s |