Chateau 5G ax R17 may look familiar – the sleek design, the mighty dual-band Wi-Fi 6 coverage, and all the impressive RouterOS v7 features. But under the hood, everything’s been pushed further.
Now powered by 5G Release 17 cutting-edge modem, Chateau takes full advantage of the latest mobile technologies, including advanced carrier aggregation combinations. That means faster downlink speeds, increased signal stability and responsiveness, even in regions where the mobile tower is far away. Wherever you are, Chateau finds the signal sweet spot.
Your network, your rules: eSIM or microSIMChateau has a true embedded SIM (eSIM) built right in, fully compatible with:
- MikroTik Connectivity (pre-activated data plans)
- Third-party eSIMs (Mobile operator eSIM profiles)
- Multiple eSIM profiles (easily added, switched, or stored)
With four powerful built-in LTE/5G antennas and two external dual-chain Wi-Fi 6 antennas, Chateau gives you great performance for download and upload even in a busy, crowded environment:
- Smart aggregation with wide regional FDD + TDD band support;
- Extra strong signal pickup thanks to 4x4 MIMO;
- Wi-Fi coverage designed for homes of all sizes, including multi-floor setups.
Chateau runs RouterOS v7, MikroTik’s industrial-grade operating system used by ISPs and sysadmins around the world – but with a simple user-friendly interface that anyone can learn to use. And if you’re not sure about diving deep into the world of networking – no worries, we also have iOS/Android app for even easier installation!
Set up a secure VPN. Optimize streaming. Limit bandwidth. Create VLANs. Block sites. Send SMS alerts when usage peaks. All without subscriptions or paywalls.
Specifiche
Antenna
Certificates
| Certification | CE, EAC, ROHS |
Design
| Indication light | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Black/Grey |
| Product type | Desktop/pole router |
Features
| Built-in processor | Yes |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 1000 MB |
Logistics data
Mobile network
| 3G bands supported | 2100/850/900 MHz |
| 4G bands supported | 1500/1800/2100/2300/2500/2600/3500/3700/700/800/850/900 MHz |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5G bands supported | 1500/1800/2100/2300/2500/2600/3500/3700/700/800/850/900 MHz |
| 5G standard | Sub6 NSA/Sub6 SA |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | MicroSIM |
Network
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
Packaging content
Ports & interfaces
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
Power
| Power consumption (typical) | 27 W |
| Power source type | DC |
Vendor information
| Brand Name | MikroTik |
| Warranty | 1 |
WAN connection
Wireless LAN features
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1200 Mbit/s |