Chateau 5G ax R17 may look familiar – the sleek design, the mighty dual-band Wi-Fi 6 coverage, and all the impressive RouterOS v7 features. But under the hood, everything’s been pushed further.
Now powered by 5G Release 17 cutting-edge modem, Chateau takes full advantage of the latest mobile technologies, including advanced carrier aggregation combinations. That means faster downlink speeds, increased signal stability and responsiveness, even in regions where the mobile tower is far away. Wherever you are, Chateau finds the signal sweet spot.
Your network, your rules: eSIM or microSIMChateau has a true embedded SIM (eSIM) built right in, fully compatible with:
- MikroTik Connectivity (pre-activated data plans)
- Third-party eSIMs (Mobile operator eSIM profiles)
- Multiple eSIM profiles (easily added, switched, or stored)
With four powerful built-in LTE/5G antennas and two external dual-chain Wi-Fi 6 antennas, Chateau gives you great performance for download and upload even in a busy, crowded environment:
- Smart aggregation with wide regional FDD + TDD band support;
- Extra strong signal pickup thanks to 4x4 MIMO;
- Wi-Fi coverage designed for homes of all sizes, including multi-floor setups.
Chateau runs RouterOS v7, MikroTik’s industrial-grade operating system used by ISPs and sysadmins around the world – but with a simple user-friendly interface that anyone can learn to use. And if you’re not sure about diving deep into the world of networking – no worries, we also have iOS/Android app for even easier installation!
Set up a secure VPN. Optimize streaming. Limit bandwidth. Create VLANs. Block sites. Send SMS alerts when usage peaks. All without subscriptions or paywalls.
Spécifications
Antenne
| Conception d'antenne | Interne |
Caractéristiques
| Intégré dans le processeur | Oui |
| Mémoire flash | 128 Mo |
| Mémoire interne | 1000 Mo |
Caractéristiques Wireless LAN
| Bande Wi-Fi | Bi-bande (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Débit de transfert des données WLAN (bande principale) | 574 Mbit/s |
| Débit de transfert des données WLAN (max) | 1200 Mbit/s |
| Débit de transfert des données WLAN (seconde bande) | 1200 Mbit/s |
| Norme Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Standards wifi | 802.11a/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Certificat
| Certification | CE, EAC, ROHS |
Conditions environnementales
| Température d'opération | -40 - 70 °C |
Connectivité
| Entrée DC | Oui |
| Nombre de port ethernet LAN (RJ-45) | 5 |
| Port USB | Oui |
| Quantité de ports de type A USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 1 |
Connexion WAN
| Emplacement de carte SIM | Oui |
Contenu de l'emballage
Design
| Code (IP) Internationale Protection | IP20 |
| Couleur du produit | Gris/Noir |
| Lumière d'indication | Oui |
| Type de produit | Routeur de bureau/poteau |
Données logistiques
Puissance
| Consommation électrique typique | 27 W |
| Type de source d'alimentation | CC |
Réseau
| Ethernet/LAN | Oui |
| LAN Ethernet : taux de transfert des données | 10/100/1000 Mbit/s |
| Type d'interface LAN Ethernet | Gigabit Ethernet |
réseaux mobiles
| 4G prise en charge | 1500/1800/2100/2300/2500/2600/3500/3700/700/800/850/900 MHz |
| Bandes 3G prises en charge | 2100/850/900 MHz |
| Bandes 5G compatibles | 1500/1800/2100/2300/2500/2600/3500/3700/700/800/850/900 MHz |
| Génération de réseau mobile | 5G |
| Norme 4G | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Norme 5G | Sub6 NSA/Sub6 SA |
| Type de carte SIM | MicroSIM |
Vendor information
| Brand Name | MikroTik |
| Warranty | 1 |