Work with All-Day Eye ComfortYou can now ease eye strain from nonstop docs and spreadsheets with BenQ Eye-Care Triple Protection. Enjoy GW2490C’s clean design, sharp visuals, and all-day adaptive eye comfort for great productivity.
Adaptive Eye-Care. Steady Eye Comfort.You shouldn’t have to adjust setting after setting just to protect your eyes. That’s why BenQ Eye-Care Monitors come equipped with Triple Eye Protection, with Visual Optimizer, Low Blue Light, and Flicker-Free technology to deliver effortless, all-day eye comfort.
Visual Optimizer (formerly B.I.+), or V.O. for short, puts an end to eye strain. With a built-in sensor that optimizes brightness and color temperature for your environment, BenQ has thought of eye health well beyond just blue light protection. No guesswork, no fiddling—just comfortable viewing, from 9 to 5 and beyond.
The Visual Optimizer (V.O.) Hotkey lets you tweak brightness and color temperature separately—for a screen that feels just right.
BenQ’s TÜV-certified Low Blue Light technology protects your eyes during long hours of work, without giving your screen a yellowish tint. You can fine-tune the level to find the right balance, so your work always looks just the way it should.
Even screens that seem perfectly fine can flicker—too subtle for you to see, but not for your eyes. BenQ’s TÜV-certified Flicker-Free technology keeps the screen steady and your eyes comfortable, even during long workdays.
Try Eye-CareU for a Healthier Viewing ExperienceMeet Eye-CareU—your screen-time sidekick on the BenQ GW monitor. It helps manage time and lighting with quick controls that keep you focused.
Certified Eye Comfort You Can Trust
Backed by TÜV Rheinland’s Eye Comfort 4-Star certification and Eyesafe Certified 2.0 endorsement, the GW2490C meets strict international standards for visual wellness. It’s proof your eyes are in good hands, every hour of the day.
Little Touches. Big Comfort.Thoughtful extras designed to make screen time gentler on your eyes.
Color Weakness ModeImproves color clarity for users with red-green color deficiency.
ePaper ModeReduces contrast and glare for more paper-like reading comfort.
Sharp Images, Gentle on the EyesExperience vivid colors and reliable clarity from any angle with the GW2490C’s IPS panel and 99% sRGB color gamut. Its 4-sided ultrathin bezels help you stay focused and comfortable through document edits and multitasking throughout the day.
Streamlined Design, Smarter WorkflowThoughtfully crafted for a clean desk, efficient connections, and comfortable workdays.
One USB-C Does It AllUSB-C simplifies your workflow by transferring data and connecting to your devices with just one cable.
- IPS Panel w/ Wide Viewing Angle & 99% sRGB
- USB-C for fast data transfer and broad device compatibility
- Slim bezel, 144Hz refresh rate, and Triple Eye Protection with Visual Optimizer, for eye comfort
Spezifikationen
Design
| Marktpositionierung | Home |
| Produktfarbe | Black |
Display
| Anzahl der Farben anzeigen | 16.7 million colours |
| Berührungssensitiver Bildschirm | No |
| Betrachtungswinkel horizontal | 178 ° |
| Betrachtungswinkel, vertikal | 178 ° |
| Bildschirmauflösung | 1920 x 1080 Pixel |
| Bildschirmform | Flat |
| Diagonale anzeigen | 23.8 " |
| Displayhelligkeit (typisch) | 250 cd/m² |
| Farbskala | 99 % |
| HD-Typ | Full HD |
| Kontrastverhältnis (typisch) | 1500:1 |
| LED-Hintergrundbeleuchtung | Yes |
| Maximum Bildwiederholfrequenz | 144 Hz |
| Natives Seitenverhältnis | 16:9 |
| Panel-Typ | IPS |
| Pixeldichte | 93 ppi |
| Reaktionszeit | 5 ms |
Ergonomics
| Bildschirmanzeige (OSD) | Yes |
| Neigungsverstellung | Yes |
| Neigungswinkelbereich | -5 - 20 ° |
| Schnittstelle für Schalttafeleinbau | 100 x 100 mm |
| Sprachen der Bildschirmanzeige (OSD) | Arabic/Bulgarian/Czech/English/French/German/Greek/Hungarian/Italian/Japanese/Korean/Polish/Portuguese/Russian/Simplified Chinese/Spanish/Swedish/Traditional Chinese/Ukrainian |
| VESA-Montage | Yes |
Multimedia
| Anzahl der Sprecher | 2 |
| Eingebaute Kamera | No |
| Eingebaute(r) Lautsprecher | Yes |
| RMS-Nennleistung | 4 W |
Other features
| Zertifizierung | Eye Comfort 3.0, EyeSafe 2.0/TUV Certificate |
Packaging content
| Gebündelte Software | Eye-CareU |
| Handbuch | Yes |
| Kabel enthalten | HDMI |
Performance
| AMD FreeSync | Yes |
| Flimmerfreie Technologie | Yes |
| Intelligente Modi | ePaper |
| Low-Blue-Light-Technologie | Yes |
Ports & interfaces
| Anzahl der HDMI-Anschlüsse | 1 |
| DisplayPort-Version | 1.2 |
| DisplayPorts Menge | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP-Version | 1.4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI-Version | 1.4 |
| Kopfhörer raus | Yes |
| USB-Typ-C-DisplayPort-Alternativmodus | Yes |
Power
| AC-Eingangsspannung | 100 - 240 V |
| Energieeffizienzklasse (HDR) | Not available |
| Energieeffizienzklasse (SDR) | D |
| Stromverbrauch (aus) | 0.3 W |
| Stromverbrauch (max.) | 30 W |
| Stromverbrauch (Standby) | 0.5 W |
| Stromversorgungstyp | Internal |
Vendor information
Weight & dimensions
| Breite (mit Ständer) | 54 cm |
| Breite (ohne Ständer) | 54 cm |
| Gewicht (mit Ständer) | 3500 g |
| Gewicht (ohne Ständer) | 3060 g |
| Höhe (mit Ständer) | 41 cm |
| Höhe (ohne Ständer) | 32.8 cm |
| Tiefe (mit Ständer) | 20.7 cm |
| Tiefe (ohne Ständer) | 6.4 cm |