Work with All-Day Eye ComfortYou can now ease eye strain from nonstop docs and spreadsheets with BenQ Eye-Care Triple Protection. Enjoy GW2490C’s clean design, sharp visuals, and all-day adaptive eye comfort for great productivity.
Adaptive Eye-Care. Steady Eye Comfort.You shouldn’t have to adjust setting after setting just to protect your eyes. That’s why BenQ Eye-Care Monitors come equipped with Triple Eye Protection, with Visual Optimizer, Low Blue Light, and Flicker-Free technology to deliver effortless, all-day eye comfort.
Visual Optimizer (formerly B.I.+), or V.O. for short, puts an end to eye strain. With a built-in sensor that optimizes brightness and color temperature for your environment, BenQ has thought of eye health well beyond just blue light protection. No guesswork, no fiddling—just comfortable viewing, from 9 to 5 and beyond.
The Visual Optimizer (V.O.) Hotkey lets you tweak brightness and color temperature separately—for a screen that feels just right.
BenQ’s TÜV-certified Low Blue Light technology protects your eyes during long hours of work, without giving your screen a yellowish tint. You can fine-tune the level to find the right balance, so your work always looks just the way it should.
Even screens that seem perfectly fine can flicker—too subtle for you to see, but not for your eyes. BenQ’s TÜV-certified Flicker-Free technology keeps the screen steady and your eyes comfortable, even during long workdays.
Try Eye-CareU for a Healthier Viewing ExperienceMeet Eye-CareU—your screen-time sidekick on the BenQ GW monitor. It helps manage time and lighting with quick controls that keep you focused.
Certified Eye Comfort You Can Trust
Backed by TÜV Rheinland’s Eye Comfort 4-Star certification and Eyesafe Certified 2.0 endorsement, the GW2490C meets strict international standards for visual wellness. It’s proof your eyes are in good hands, every hour of the day.
Little Touches. Big Comfort.Thoughtful extras designed to make screen time gentler on your eyes.
Color Weakness ModeImproves color clarity for users with red-green color deficiency.
ePaper ModeReduces contrast and glare for more paper-like reading comfort.
Sharp Images, Gentle on the EyesExperience vivid colors and reliable clarity from any angle with the GW2490C’s IPS panel and 99% sRGB color gamut. Its 4-sided ultrathin bezels help you stay focused and comfortable through document edits and multitasking throughout the day.
Streamlined Design, Smarter WorkflowThoughtfully crafted for a clean desk, efficient connections, and comfortable workdays.
One USB-C Does It AllUSB-C simplifies your workflow by transferring data and connecting to your devices with just one cable.
- IPS Panel w/ Wide Viewing Angle & 99% sRGB
- USB-C for fast data transfer and broad device compatibility
- Slim bezel, 144Hz refresh rate, and Triple Eye Protection with Visual Optimizer, for eye comfort
Specifications
Design
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
Display
| Colour gamut | 99 % |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 23.8 " |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Pixel density | 93 ppi |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Touchscreen | No |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
Ergonomics
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic/Bulgarian/Czech/English/French/German/Greek/Hungarian/Italian/Japanese/Korean/Polish/Portuguese/Russian/Simplified Chinese/Spanish/Swedish/Traditional Chinese/Ukrainian |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| VESA mounting | Yes |
Multimedia
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
Other features
| Certification | Eye Comfort 3.0, EyeSafe 2.0/TUV Certificate |
Packaging content
| Bundled software | Eye-CareU |
| Cables included | HDMI |
| Manual | Yes |
Performance
| AMD FreeSync | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Smart modes | ePaper |
Ports & interfaces
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
Power
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
Vendor information
Weight & dimensions
| Depth (with stand) | 20.7 cm |
| Depth (without stand) | 6.4 cm |
| Height (with stand) | 41 cm |
| Height (without stand) | 32.8 cm |
| Weight (with stand) | 3500 g |
| Weight (without stand) | 3060 g |
| Width (with stand) | 54 cm |
| Width (without stand) | 54 cm |