Easy-to-manage Original HP Toner Cartridges deliver professional-quality prints for office productivity in small and medium businesses.
HP Original LaserJet Toner cartridges with Jet Intelligence produce high-quality business documents. Maintain productivity with easy-to-manage cartridges offered in two sizes,
[1] and designed with the environment
[2,3,4] and security
[5,6] in mind.
- Original HP 149A toner supplies deliver legendary HP print quality.
- HP 149 LaserJet Toner Cartridges work with: HP LaserJet Pro 4002, 4102
- 1 Black (~2,900) pages
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.
- Help reduce waste. Save energy when printing with HP EcoSmart black toner.[8] Easily recycle HP Cartridges through HP Planet Partners[2] and buy Original HP Toner Cartridges with recycled content in the packaging.[3]
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Track cartridge use with HP print gauge technology in Original HP Toner Cartridges. Receive alerts when supplies are low and consolidate order information across a fleet of printers with Web Jetadmin.[9]
- Easy-to-manage Original HP Toner Cartridges deliver professional-quality prints for office productivity in small and medium businesses.
- What's in the box: 1 toner cartridge; Recycling guide
Spezifikationen
Brand-specific features
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194850663352 |
Features
| Ergiebigkeit der Seite mit schwarzem Toner | 2900 Seiten |
| Farben drucken | Black |
| Kompatibilität | HP 149 LaserJet Toner Cartridges work with: HP LaserJet Pro 4002, 4102 |
| Markenkompatibilität | HP |
| Menge der schwarzen Tonerkartuschen | 1 |
| Menge pro Packung | 1 Stück(e) |
| Patronenkapazität | Standard Yield |
| Typ | Original |
| Versorgungsart | Single pack |
Logistics data
| Bruttogewicht der Palette | 165000 g |
| Lagen pro Palette | 5 Stück(e) |
| Master-(Außen-)Kartons pro Palette | 135 Stück(e) |
| Master-(Außen-)Kartons pro Palettenlage | 27 Stück(e) |
| Palettengewicht (EU) | 133000 g |
| Produkte pro Palette | 135 Stück(e) |
| Produkte pro Palette (EU) | 105 Stück(e) |
Operational conditions
| Betriebstemperatur (TT) | 0 - 35 °C |
| Lagertemperatur (TT) | -20 - 40 °C |
| Relative Luftfeuchtigkeit bei Lagerung (HH) | 10 - 90 % |
| Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH) | 20 - 80 % |
Other features
| Palettenabmessungen (B x T x H) | 1098 x 942 x 1134 mm |
| Palettenabmessungen (B x T x H) (imperial) | 43.22 x 37.08 x 44.64 " |
| Palettengewicht (imperial) | 363 Pfund |
| Palettengröße (EU) | 1100 x 740 x 1139 mm |
Technical details
| Lieferumfang | 1 toner cartridge; Recycling guide |
| Master-(Außen-)Kartons pro Palettenlage (EU) | 21 Stück(e) |
| Maximum Anzahl Stapelkartons | 20 Stück(e) |
Vendor information