The Wi-Fi version of CRS418... with our strongest 4x4 MIMO Wi-Fi 6! L3 HW offloading, quad-core 2.2 GHz ARM CPU, 16x Gigabit Ethernet ports + a Gigabit management port with a direct CPU line, 2x 10G SFP+ ports, PoE-out.
Why settle for just a simple switch when you can have PoE-out, high-speed fiber uplinks, USB storage compatibility, advanced network control/monitoring, and enough processing power even for some routing or L3 HW offloading… in a single 1U device and for the best price on the market?
The CRS418-8P-8G-2S+RM combines 16 Gigabit Ethernet ports (eight of them with PoE-out!), two 10G SFP+ cages, USB 3 connectivity, and a powerful quad-core 2.2 GHz CPU in a clean, durable rackmount enclosure. Also, there’s a Gigabit management port with a direct CPU line.
This is a serious upgrade for anyone looking to replace a jungle of devices with one smart multitasker – built for real routing workloads, high-bandwidth uplinks, and clean cable management. Whether you’re powering up access points and CCTV cameras, running a fast NAS with a bunch of modern workstations, or managing the routing in your mid-sized office, CRS418 handles it all with ease – and on a budget!
Wi-Fi where it matters2CRS418-8P-8G-2S+5axQ2axQ-RM The all-in-one switch/routing champion also delivers 4×4 MIMO dual-band Wi-Fi 6 – for fast, reliable connectivity wherever you need it. The perfect solution to simplify basement server room setups or medium-sized offices on a tight budget – now you don’t need to carry a separate access point!
We know rackmounts are not famous for great wireless coverage. That’s why the CRS418 Wi-Fi edition includes dedicated holes in the back for pigtails, so you can place antennas outside the case if needed.
Spezifikationen
Certificates
| Compliance certificates | CE/EAC/RoHS |
Design
| Formfaktor | 1U |
| Gestellmontage | Yes |
| Internationaler Schutzcode (IP). | IP20 |
| Reset-Knopf | Yes |
Management features
Network
| 10G-Unterstützung | Yes |
| Ethernet-LAN-Datenraten | 10/100/1000 Mbit/s |
| Netzwerkstandards | IEEE 802.3af/IEEE 802.3at |
Operational conditions
| Betriebstemperatur (TT) | -20 - 70 °C |
Performance
| Betriebssystem installiert | RouterOS |
| Eingebauter Prozessor | Yes |
| Flash-Speicher | 128 MB |
| Interner Speicher | 1000 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Prozessorfrequenz | 2208 MHz |
| Prozessorhersteller | ARM |
| Prozessormodell | 98DX226S |
Ports & interfaces
| Anzahl der SFP+-Modulsteckplätze | 2 |
| Anzahl USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ-A Anschlüsse | 1 |
| Grundlegende Anzahl von RJ-45-Ethernet-Ports | 17 |
| Grundlegender Switching-RJ-45-Ethernet-Porttyp | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Konsolenport | RJ-45 |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
Power
| AC-Eingangsfrequenz | 50/60 Hz |
| AC-Eingangsspannung | 100 - 240 V |
| Energiequelle | AC/PoE |
| Inklusive Netzteil | Yes |
| Stromverbrauch (max.) | 227 W |
| Stromverbrauch (typisch) | 43 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Stromversorgung über Ethernet (PoE) | Yes |
Vendor information
| Brand Name | MikroTik |
| Warranty | 1 |