The HP 2920 Switch Series provides security, scalability and ease of use for enterprise edge, SMB and branch office access layer deployments. A powerful HP Networking ASIC delivers low latency, more packet buffering, and adaptive power consumption to this robust Basic Layer 3 switch that supports modular stacking, 10GbE, RIP routing, PoE+, ACLs, sFlow and IPv6.
The HP 2920 Switch Series can be managed with the optional HP Intelligent Management Center (IMC) software for a single view of your entire network and is ready for the Software-defined Network (SDN) with OpenFlow support.
Spezifikationen
Data transmission
| Durchsatz | 95.2 Mpps |
| Latenz (1 Gbit/s) | 3.3 µs |
| Latenz (10 Gbit/s) | 3.3 µs |
| Latenz (10-100 Mbit/s) | 9 µs |
| MAC-Adresstabelle | 16000 Eintragungen |
| Paketpufferspeicher | 11.25 MB |
| Schaltleistung | 128 Gbit/s |
Design
| Formfaktor | 1U |
| Gestellmontage | Yes |
| Produktfarbe | Grey |
| Stapelbar | Yes |
Management features
| Ebene wechseln | L3 |
| Quality of Service (QoS)-Unterstützung | Yes |
| Schaltertyp | Managed |
| Webbasierte Verwaltung | Yes |
Multicast features
| Multicast-Unterstützung | Yes |
Network
| 10G-Unterstützung | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Automatische Erkennung | Yes |
| IP-Routing | Yes |
| Kupfer-Ethernet-Verkabelungstechnologie | 1000BASE-T/100BASE-TX/10BASE-T |
| Link-Aggregation | Yes |
| Netzwerkstandards | IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3u |
| Ratenbegrenzung | Yes |
| Spanning-Tree-Protokoll | Yes |
| Unterstützung der Flusskontrolle | Yes |
| VLAN-Unterstützung | Yes |
| Vollduplex | Yes |
Operational conditions
| Betriebstemperatur (TT) | 0 - 55 °C |
| Lagertemperatur (TT) | -40 - 70 °C |
| Relative Luftfeuchtigkeit bei Lagerung (HH) | 15 - 95 % |
| Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH) | 15 - 95 % |
| Wärmeableitung | 198 BTU/h |
Optical fiber
| Umschalten des optischen Modultyps | 40 Gigabit Ethernet |
Performance
| Eingebauter Prozessor | Yes |
| Flash-Speicher | 1024 MB |
| Interner Speicher | 512 MB |
| Prozessorfrequenz | 625 MHz |
| Prozessormodell | ARM11 |
| Speichertyp | SDRAM |
| Virtuelles Stapeln (Einheiten) | 4 |
Ports & interfaces
| Anzahl der installierten SFP-Module | 0 |
| Anzahl der installierten SFP+-Module | 0 |
| Grundlegende Anzahl von RJ-45-Ethernet-Ports | 24 |
| Grundlegender Switching-RJ-45-Ethernet-Porttyp | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
Power
| AC-Eingangsfrequenz | 50 - 60 Hz |
| AC-Eingangsspannung | 100 - 240 V |
| Inklusive Netzteil | Yes |
| Stromverbrauch (typisch) | 58 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Stromversorgung über Ethernet (PoE) | No |
Security
| DHCP-Funktionen | DHCP server |
| IGMP-Schnüffelei | Yes |
| SSH/SSL-Unterstützung | Yes |
| Zugriffskontrollliste (ACL) | Yes |
Vendor information
| Brand Name | Hewlett Packard Enterprise |
| Warranty | 1 |