48-Port 10/100Mbps Rackmount Switch- 48 10/100Mbps RJ45 ports
- Innovative energy-efficient technology saves power up to 50%
- Supports MAC address self-learning and auto MDI/MDIX
- Standard 19-inch rack-mountable steel case
What This Product DoesThe TL-SF1048 10/100Mbps Switch is designed to meet the needs of the most demanding workgroup and departmental connectivity requirements. All 48 ports support auto MDI/MDIX, no need to worry about the cable type, simply plug and play. Moreover, with the innovative energy-eff cient technology, TL-SF1048 can save up to 50%* of the power consumption and 80% of the packaging material can be recycled, making it an eco-friendly solution for your business network.
TP-LINK Green TechnologyThis new generation TL-SF1048 10/100Mbps Switch features the latest innovative energy-effcient technologies that can greatly expand your network capacity with much less power. It automatically adjusts power consumption according to the link status and cable length to limit the carbon footprint of your network. It also complies with the EU’S RoHS, prohibiting the use of certain hazardous materials. Besides, 80% of the packaging material can be recycled.
High PerformanceFeaturing non-blocking switching architecture,TL-SF1048 forwards and filters packets at full wire-speed for maximum throughput. And IEEE 802.3x flow control for Full Duplex mode and backpressure for Half Duplex mode alleviate the traffic congestion and make TL-SF1048 work reliably.
Easy to UseThe auto features of this Fast Ethernet switch make installation plug and play and hassle-free. No configuring is required. Auto MDI/MDIX eliminates the need for crossover cables. Auto-negotiation on each port senses the link speed of a network device (10, 100Mbps) and intelligently adjusts for compatibility and optimal performance.
- 48 10/100Mbps RJ45 ports
- Green Ethernet technology saves power consumption
- Supports MAC address self-learning and auto MDI/MDIX
- Standard 19-inch rack-mountable steel case
Spezifikationen
Data transmission
| Durchsatz | 7.14 Mpps |
| Jumbo-Rahmen | 10000 |
| MAC-Adresstabelle | 8000 Eintragungen |
| Schaltleistung | 96 Gbit/s |
| Speichern und weiterleiten | Yes |
| Unterstützte Datenübertragungsraten | 10/100 Mbps |
| Unterstützung für Jumbo-Frames | Yes |
Design
| Formfaktor | 1U |
| Gestellmontage | Yes |
| Kompatible Produkte | FCC, CE |
| LED-Anzeigen | Yes |
| Produktfarbe | Black |
Management features
Network
| 10G-Unterstützung | No |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-Negotiation | Yes |
| Kupfer-Ethernet-Verkabelungstechnologie | 100BASE-TX/10BASE-T |
| Netzwerkstandards | IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x |
| Unterstützung der Flusskontrolle | Yes |
Operational conditions
| Betriebstemperatur (TT) | 0 - 40 °C |
| Betriebstemperatur (TT) | 32 - 104 °F |
| Lagertemperatur (TT) | -40 - 70 °C |
| Relative Luftfeuchtigkeit bei Lagerung (HH) | 5 - 90 % |
| Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH) | 10 - 90 % |
Other features
| Abmessungen (B x T x H) (britisch) | 17.3 x 10.2 x 1.7 " |
| Bandbreite | 9.6 Gbit/s |
| Dimensions (WxDxH) | 440 x 260 x 44 mm |
| Grösse (Zoll) | 19 " |
| Konnektivitäts-LEDs | Y |
Packaging content
| Kabel enthalten | AC |
| Rack-Montage-Kit | Yes |
| Schnellstartanleitung | Yes |
Ports & interfaces
| Anzahl der installierten SFP-Module | 0 |
| Anzahl der installierten SFP+-Module | 0 |
| Grundlegende Anzahl von RJ-45-Ethernet-Ports | 48 |
| Grundlegender Switching-RJ-45-Ethernet-Porttyp | Fast Ethernet (10/100) |
| Konsolenport | RJ-45 |
| Stecker | DC-in jack |
Power
| AC-Eingangsfrequenz | 50 - 60 Hz |
| AC-Eingangsspannung | 100 - 240 V |
| Inklusive Netzteil | Yes |
| Stromverbrauch (typisch) | 9.9 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Stromversorgung über Ethernet (PoE) | No |
Protocols
| Unterstützte Netzwerkprotokolle | CSMA/CD, TCP/IP |
Vendor information
| Brand Name | TP-Link |
| Homepage | http://www.tplink.com |
| Warranty | 3 |