The Cisco® Catalyst® 2950SX-48, 2950T-48, 2950SX-24, 2950-24, and 2950-12 switches, members of the Cisco Catalyst 2950 Series, are standalone, fixed-configuration, managed 10/100-Mbps switches providing basic workgroup connectivity for small to midsize networks. These wire-speed desktop switches come with Standard Image software features and offer Cisco IOS® Software functions for basic data, voice, and video services at the edge of the network. Embedded in all Cisco Catalyst 2950 Series switches is the Cisco Cluster Management Suite (CMS) software, which allows users to simultaneously configure and troubleshoot multiple Cisco Catalyst desktop switches using a standard Web browser. In addition, with the newly launched Cisco Express Setup, users now have the option to set up the switch through a Web browser, eliminating the need for more complex terminal emulation programs and knowledge of the command-line interface (CLI). Cisco Express Setup reduces the cost of deployment by enabling less-skilled personnel to set up switches quickly. This product line offers two distinct sets of software features and a range of configurations to allow small, midsize, and enterprise branch offices to select the right combination for the network edge. For networks that require additional security, advanced quality of service (QoS), and high availability, Enhanced Image software delivers intelligent services such as rate limiting and security filtering for deployment at the network edge.
Spezifikationen
Data transmission
| MAC-Adresstabelle | 8000 Eintragungen |
| Maximum Datenübertragungsrate | 0.1 Gbit/s |
| Paketpufferspeicher | 8 MB |
| Schaltleistung | 13.6 Gbit/s |
Design
| Sicherheit | UL 60950/CSA 22.2 No. 950, IEC 60950/EN 60950, AS/NZS 3260, TS001, CE |
Management features
Network
| Netzwerkstandards | IEEE 802.3/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z |
| Vollduplex | Yes |
Operational conditions
| Betriebstemperatur (TT) | 0 - 45 °C |
| Lagertemperatur (TT) | -25 - 70 °C |
| Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH) | 10 - 85 % |
Other features
| Datenübertragungsrate | 1000 Mbit/s |
| Dimensions (WxDxH) | 444.5 x 330 x 43.6 mm |
| Elektromagnetische Emissionen | FCC Part 15 Class A, EN 55022: 1998 (CISPR 22) Class A, EN 55022: 1998 (CISPR 22), VCCI Class A, AS/NZS 3548 Class A, CE, CNS 13438 Class A, CLEI Code, MIC |
| I/O-Ports | 2x 1000BASE-X uplink ports/48x 10/100 ports |
| Konnektivitätstechnologie | Wired |
| Leistungsbedarf | 100 to 127, 200 to 240 VAC, 47 to 63 Hz |
Performance
Ports & interfaces
| Grundlegende Anzahl von RJ-45-Ethernet-Ports | 14 |
Power
| Stromverbrauch (typisch) | 45 W |
Protocols
| Datenverbindungsprotokolle | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Verwaltungsprotokolle | SNMP, Telnet, RMON, TFTP, CWSI, (CLI)-based out-of-band, embedded CMS |
Vendor information
| Brand Name | Cisco |
| Warranty | 3 Month(s) |