Cisco® Catalyst® 2960-X Series Switches are fixed-configuration, stackable Gigabit Ethernet switches that provide enterprise-class access for campus and branch applications (Figure 1). Designed for operational simplicity to lower total cost of ownership, they enable scalable, secure and energy-efficient business operations with intelligent services and a range of advanced Cisco IOS® Software features.- 24 or 48 Gigabit Ethernet ports with line-rate forwarding performance.
- Gigabit Small Form-Factor Pluggable (SFP) or 10G SFP+ uplinks.
- FlexStack Plus for stacking of up to 8 switches with 80 Gbps of stack throughput (optional).
- Power over Ethernet Plus (PoE+) support with up to 740W of PoE budget.
- Reduced power consumption and advanced energy management features.
- USB and Ethernet management interfaces for simplified operations.
- Application visibility and capacity planning with integrated NetFlow-Lite.
- LAN Base or LAN Lite Cisco IOS® software features.
- Enhanced limited lifetime warranty (E-LLW) offering next-business-day hardware replacement.
- ETHERNET PORT CONFIGURATION: 24 10/100/1000 Gigabit Ethernet ports, two 10 G SFP+ uplink ports
- POWER: PoE+ support with a power budget of up to 740W and Perpetual PoE; max of 24 PoE ports (or 12 PoE+ ports)
- DEVICE MANAGEMENT: Web UI, over-the-air access via Bluetooth, CLI (command-line interface), SNMP (Simple Network Management Protocol) and RJ-45 or USB console access
- SECURITY: 802.1X, Switched Port Analyser (SPAN) and Bridge Protocol Data Unit (BPDU) Guard
- PEACE OF MIND: Enhanced limited lifetime warranty
Spezifikationen
Data transmission
| Durchsatz | 95.2 Mpps |
| MAC-Adresstabelle | 16000 Eintragungen |
| Schaltleistung | 216 Gbit/s |
| Unterstützung für Jumbo-Frames | Yes |
Design
| Gestellmontage | Yes |
| LED-Anzeigen | Yes |
| Market segment | Business |
| Produktfarbe | Black |
| Sicherheit | UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950-1 |
| Stapelbar | Yes |
Logistics data
| Menge pro Packung | 1 Stück(e) |
| Produkte pro Master (Außen)-Case | 1 Stück(e) |
Management features
| Ebene wechseln | L2 |
| Quality of Service (QoS)-Unterstützung | Yes |
| Schaltertyp | Managed |
| Webbasierte Verwaltung | Yes |
Multicast features
| Multicast-Unterstützung | Yes |
Network
| 10G-Unterstützung | Yes |
| Anzahl der VLANs | 1023 |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Broadcast-Sturmkontrolle | Yes |
| Link-Aggregation | Yes |
| Netzwerkstandards | IEEE 802.1ab/IEEE 802.1D/IEEE 802.1p/IEEE 802.1Q/IEEE 802.1s/IEEE 802.1w/IEEE 802.1x/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3ad/IEEE 802.3ae/IEEE 802.3af/IEEE 802.3ah/IEEE 802.3at/IEEE 802.3az/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z |
| Ratenbegrenzung | Yes |
| Spanning-Tree-Protokoll | Yes |
| VLAN-Unterstützung | Yes |
| Vollduplex | Yes |
Operational conditions
| Betriebshöhe | 0 - 3000 m |
| Betriebstemperatur (TT) | -5 - 40 °C |
| Lagertemperatur (TT) | -25 - 70 °C |
| Nichtbetriebshöhe | 0 - 4000 m |
| Relative Luftfeuchtigkeit bei Lagerung (HH) | 10 - 95 % |
| Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH) | 10 - 95 % |
Other features
| Power LED | Yes |
| Verpackungsinhalt | WS-C2960X-24PD-L Switch, Accessory Kit, 1 printed document |
Performance
| Eingebauter Prozessor | Yes |
| Flash-Speicher | 128 MB |
| Geräuschpegel | 39 dB |
| Interner Speicher | 512 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 325780 h |
| Prozessorfrequenz | 600 MHz |
| Prozessormodell | AppliedMicro APM8639 |
| Speichertyp | DRAM |
Ports & interfaces
| Anzahl der SFP+-Modulsteckplätze | 2 |
| Anzahl der USB 2.0-Anschlüsse | 2 |
| Grundlegende Anzahl von RJ-45-Ethernet-Ports | 24 |
| Grundlegender Switching-RJ-45-Ethernet-Porttyp | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Konsolenport | RJ-45 |
Power
| AC-Eingangsfrequenz | 50 - 60 Hz |
| AC-Eingangsspannung | 100 - 240 V |
| Anzahl Netzteile | 1 |
| Netzsteckertyp | Type C |
| Stromverbrauch (typisch) | 52.3 W |
| Unterstützung für redundante Stromversorgung (RPS) | Yes |
Power over Ethernet (PoE)
| Anzahl der Power over Ethernet (PoE)-Anschlüsse | 24 |
| Gesamtbudget für Power over Ethernet (PoE) | 370 W |
| Stromversorgung über Ethernet (PoE) | Yes |
Security
| DHCP-Funktionen | DHCP server |
| IGMP-Schnüffelei | Yes |
| SSH/SSL-Unterstützung | Yes |
| Zugriffskontrollliste (ACL) | Yes |
Technical details
| Produkte pro (innerem) Versandkarton | 1 Stück(e) |
Vendor information