The NETGEAR GS110TPv3 8-Port Gigabit PoE+ Ethernet Smart Managed Pro Switch comes with 8 PoE copper ports and 2 dedicated SFP ports for fiber uplinks. Cautious spender organizations can now deploy PoE devices with a reasonable PoE power budget of 55W. Each PoE port can provide up to 30 watts to power up the connected devices. Fanless, the GS110TPv3 supports perfectly silent desktop operation or wall mounting. The GS110TPv3 Smart Managed Pro Switch offers an easy-to-use, Web browser-based management GUI with configurable L2 network features like VLANs and PoE operation scheduling, allowing SMB customers to deploy PoE-based VoIP phones and IP surveillance. This switch also comes with NETGEAR Insight Cloud management activation (free for the first two devices) for anytime remote management and monitoring through an intuitive app or Cloud Portal. Advanced features such as IPv4 Layer 2+ static routing including IPv6 management, ACL, DiffServ QoS, LACP link aggregation and Spanning Tree will satisfy even the most advanced small business networks. The GS110TPv3 features Energy Efficient Ethernet (IEEE 802.3az) for maximum power savings and is backed by NETGEAR’s Lifetime Limited Warranty and 24/7 support including lifetime chat.
- 8-port switches
- Managed switches
- Smart managed pro switches
- Gigabit Ethernet switches
- PoE switches
- PoE+ switches
- Cloud managed switches
Spezifikationen
Data transmission
| MAC-Adresstabelle | 8000 Eintragungen |
| Paketpufferspeicher | 0.5 MB |
| Schaltleistung | 20 Gbit/s |
| Speichern und weiterleiten | Yes |
| Unterstützung für Jumbo-Frames | Yes |
Design
| Gestellmontage | No |
| LED-Anzeigen | Activity/LAN/Link/PoE/Power/Speed |
| Produktfarbe | Grey |
| Zertifizierung | CE, FCC, VCCI Class B, C-Tick |
Logistics data
| Bruttogewicht des (äußeren) Hauptkoffers | 9730 g |
| Master (äußere) Gehäusebreite | 27.4 cm |
| Master (äußere) Gehäusehöhe | 30.9 cm |
| Master (äußere) Gehäuselänge | 35 cm |
| Produkte pro Master (Außen)-Case | 6 Stück(e) |
Management features
| ARP-Inspektion | Yes |
| Ebene wechseln | L2/L3/L4 |
| Quality of Service (QoS)-Unterstützung | Yes |
| Schaltertyp | Managed |
| Webbasierte Verwaltung | Yes |
Multicast features
| Anzahl der gefilterten Multicast-Gruppen | 256 |
| IPv4-Multicast-Einträge | 32 |
| Multicast-Unterstützung | Yes |
Network
| Anzahl der VLANs | 64 |
| Automatisches Lernen von MAC-Adressen wird unterstützt | Yes |
| Broadcast-Sturmkontrolle | Yes |
| Kupfer-Ethernet-Verkabelungstechnologie | 1000BASE-T/100BASE-TX/10BASE-T |
| Link-Aggregation | Yes |
| Netzwerkstandards | IEEE 802.3ab/IEEE 802.3af/IEEE 802.3i/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z |
| Portspiegelung | Yes |
| Ratenbegrenzung | Yes |
| Spanning-Tree-Protokoll | Yes |
| Unterstützung der Flusskontrolle | Yes |
| Vollduplex | Yes |
Operational conditions
| Betriebshöhe | 0 - 3000 m |
| Betriebstemperatur (TT) | 0 - 40 °C |
| Lagertemperatur (TT) | -20 - 70 °C |
| Nichtbetriebshöhe | 0 - 3000 m |
| Relative Luftfeuchtigkeit bei Lagerung (HH) | 0 - 95 % |
| Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH) | 0 - 95 % |
| Wärmeableitung | 237.38 BTU/h |
Packaging data
Performance
| Flash-Speicher | 32 MB |
| Interner Speicher | 128 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 1200041 h |
| Prozessorfrequenz | 500 MHz |
| Speichertyp | RAM |
Ports & interfaces
| Anzahl der SFP-Modulsteckplätze | 2 |
| Grundlegende Anzahl von RJ-45-Ethernet-Ports | 8 |
| Grundlegender Switching-RJ-45-Ethernet-Porttyp | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
Power
| AC-Eingangsfrequenz | 50 - 60 Hz |
| AC-Eingangsspannung | 100 - 240 V |
| DC-Eingangsspannung | 54 V |
| Eingangsstrom | 1.25 A |
| Inklusive Netzteil | Yes |
| Stromverbrauch (max.) | 15.1 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Anzahl der Power over Ethernet Plus (PoE+) Ports | 8 |
| Gesamtbudget für Power over Ethernet (PoE) | 69.5 W |
| Power over Ethernet (PoE)-Stromversorgung pro Port | 55 W |
| Stromversorgung über Ethernet (PoE) | Yes |
Protocols
| Datenverbindungsprotokolle | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Protokolle wechseln | SNMP |
| Unterstützte Netzwerkprotokolle | HTTP, HTTPS |
| Verwaltungsprotokolle | SNMP |
Security
| Access Control List (ACL) IPv6-Einträge | 100 |
| DHCP-Funktionen | DHCP client |
| IGMP-Schnüffelei | Yes |
| MAC-Adressfilterung | Yes |
| Sicherheitsalgorithmen | 802.1x RADIUS |
| Zugriffskontrollliste (ACL) | Yes |
Vendor information
| Brand Name | Netgear |
| Warranty | 1 |