Cisco Catalyst® 2960-L Series Switches are fixed-configuration, Gigabit Ethernet switches that provide entry-level enterprise-class Layer 2 access for branch offices, conventional workspaces, and out-of-wiring closet applications. Designed for operational simplicity to lower total cost of ownership, they enable secure, and energy-efficient business operations with a range of Cisco IOS® Software features.
- Increase flexibility by extending your LAN beyond the wiring closet in a slim and noiseless body
- Improve experiences by offering enterprise-class switching and Cisco Catalyst quality and support at a great value.
- Reduce operating cost by simplifying management over wire or air, and lowering energy consumption through Cisco EnergyWise® technology.
- 8, 16, 24, or 48 Gigabit Ethernet ports with line-rate forwarding.
- ETHERNET PORT CONFIGURATION: 48 10/100/1000 Gigabit Ethernet ports, four 1 G SFP uplink ports
- MANAGEMENT: Manage the switch via the Cisco IOS CLI (command-line interface) and/or intuitive web UI
- OVER-THE-AIR: Access the switch over-the-air using an external Bluetooth adapter
- SECURITY: 802.1X support for connected devices, Switched Port Analyser (SPAN) and Bridge Protocol Data Unit (BPDU) Guard
- PEACE OF MIND: Enhanced limited lifetime warranty
Spezifikationen
Data transmission
| MAC-Adresstabelle | 16000 Eintragungen |
| Schaltleistung | 104 Gbit/s |
| Unterstützung für Jumbo-Frames | Yes |
Design
| Elektromagnetische Verträglichkeit | 47CFR Part 15 (CFR 47) Class A, AS/NZS CISPR22 Class A, CISPR22 Class A, EN55022 Class A, ICES003 Class A, VCCI Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, KN22 Class A, CNS13438 Class A |
| Formfaktor | 1U |
| Gestellmontage | Yes |
| LED-Anzeigen | Activity/Link/PoE/Speed/System |
| Market segment | Business |
| Produktfarbe | Grey |
| Sicherheit | UL 60950-1 Second Edition, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, AS/NZS 60950-1 |
Logistics data
| Menge pro Packung | 1 Stück(e) |
| Produkte pro Master (Außen)-Case | 1 Stück(e) |
Management features
| ARP-Inspektion | Yes |
| Ebene wechseln | L2 |
| MIB-Unterstützung | Y |
| Quality of Service (QoS)-Unterstützung | Yes |
| Schaltertyp | Managed |
Multicast features
| Multicast-Unterstützung | Yes |
Network
| Anzahl der VLANs | 4094 |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Broadcast-Sturmkontrolle | Yes |
| Kupfer-Ethernet-Verkabelungstechnologie | 1000BASE-T/100BASE-TX/10BASE-T |
| Netzwerkstandards | IEEE 802.1ab/IEEE 802.1af/IEEE 802.1D/IEEE 802.1p/IEEE 802.1s/IEEE 802.1w/IEEE 802.1x/IEEE 802.3ad/IEEE 802.3ae/IEEE 802.3az/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z |
| Spanning-Tree-Protokoll | Yes |
| Virtuelle LAN-Funktionen | Private VLAN |
| VLAN-Unterstützung | Yes |
| Vollduplex | Yes |
Operational conditions
| Betriebshöhe | 0 - 3000 m |
| Betriebstemperatur (TT) | -5 - 40 °C |
| Lagertemperatur (TT) | -25 - 70 °C |
| Nichtbetriebshöhe | 0 - 4500 m |
| Relative Luftfeuchtigkeit bei Lagerung (HH) | 5 - 95 % |
| Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH) | 5 - 90 % |
Other features
| Verpackungsinhalt | WS-C2960L-48TS-LL Switch, Accessory Kit, 1 printed document |
Performance
| Eingebauter Prozessor | Yes |
| Flash-Speicher | 256 MB |
| Interner Speicher | 512 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 1370769 h |
| Prozessorfrequenz | 800 MHz |
Ports & interfaces
| Anzahl der installierten SFP-Module | 4 |
| Anzahl der SFP-Modulsteckplätze | 4 |
| Grundlegende Anzahl von RJ-45-Ethernet-Ports | 48 |
| Grundlegender Switching-RJ-45-Ethernet-Porttyp | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Konsolenport | RJ-45 |
Power
| AC-Eingangsfrequenz | 50 - 60 Hz |
| AC-Eingangsspannung | 110 - 240 V |
| Eingangsstrom | 0.48 A |
| Netzsteckertyp | Type C |
| Stromverbrauch (typisch) | 41.1 W |
Protocols
| Verwaltungsprotokolle | SNMPv3, Telnet, RMON |
Security
| DHCP-Funktionen | DHCP client/DHCP server |
| IGMP-Schnüffelei | Yes |
| Sicherheitsalgorithmen | SNMP/SSH |
| SSH/SSL-Unterstützung | Yes |
| Zugriffskontrollliste (ACL) | Yes |
Technical details
| Produkte pro (innerem) Versandkarton | 1 Stück(e) |
Vendor information