Omada Multi-Gigabit VPN Router
Quad-core @2.0GHz CPU
2× 2.5G RJ45 WAN/LAN ports
10× Gigabit WAN/LAN Ports (2× SFP, 8× RJ45)
1× USB 3.0 Port (Supports USB storage, and LTE backup with LTE dongle)
Load Balancing on up to 11 WAN ports△ increases the utilization rate of multi-line broadband
High-security SSL/ IPSec / GRE§ / WireGuard / PPTP / L2TP VPN & OpenVPN
Centralized cloud management via the web or the Omada app*
DoS/DDoS protection, IP/MAC/URL filtering, DPI, and IPS/IDS for enhanced security
- Quad-core @2.0GHz CPU
- 2× 2.5G RJ45 WAN/LAN ports
- 10× Gigabit WAN/LAN Ports (2× SFP, 8× RJ45)
- 1× USB 3.0 Port (Supports USB storage, and LTE backup with LTE dongle)
- Load Balancing on up to 11 WAN ports△ increases the utilization rate of multi-line broadband
- High-security SSL/ IPSec / GRE§ / WireGuard / PPTP / L2TP VPN & OpenVPN
- Centralized cloud management via the web or the Omada app*
- DoS/DDoS protection, IP/MAC/URL filtering, DPI, and IPS/IDS for enhanced security
Spezifikationen
Certificates
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC) |
Design
| Gestellmontage | Yes |
| Produktfarbe | Black |
Features
| Flash-Speicher | 128 MB |
| Interner Speicher | 1024 MB |
| Interner Speichertyp | DDR4 |
| Unterstützte Linux-Betriebssysteme | Yes |
| Unterstützte Mac-Betriebssysteme | Yes |
| Unterstützte Windows-Betriebssysteme | Windows 10/Windows 11/Windows 2000/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1/Windows 98SE/Windows NT/Windows Vista/Windows XP |
Management features
| Reset-Knopf | Yes |
| Universelles Plug-and-Play (UPnP) | Yes |
| Webbasierte Verwaltung | Yes |
Network
| Ethernet-LAN-Datenraten | 10/100/1000/2500 Mbit/s |
| Ethernet-Schnittstellentyp | 2.5 Gigabit Ethernet/Gigabit Ethernet |
| Netzwerkstandards | IEEE 802.1Q/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z |
| Statische Route | Yes |
| VLAN-Unterstützung | Yes |
Operational conditions
| Betriebstemperatur (TT) | 0 - 45 °C |
| Lagertemperatur (TT) | -40 - 70 °C |
| Relative Luftfeuchtigkeit bei Lagerung (HH) | 5 - 90 % |
| Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH) | 10 - 90 % |
Packaging content
| Kabel enthalten | AC/LAN (RJ-45) |
| Schnellstartanleitung | Yes |
Ports & interfaces
| Anzahl der Konsolenports | 1 |
| Anzahl der SFP-Modulsteckplätze | 2 |
| Anzahl der USB-Anschlüsse | 1 |
| Ethernet-LAN-Anschlüsse (RJ-45) | 7 |
| WAN/Ethernet LAN ports quantity | 2 |
Power
| AC-Eingangsfrequenz | 50/60 Hz |
| AC-Eingangsspannung | 100 - 240 V |
| Stromverbrauch (max.) | 18.5 W |
Protocols
| DHCP-Server | Yes |
| DMZ-Unterstützung | Yes |
Security
| Anzahl der VPN-Tunnel | 80 |
| Netzwerkadressübersetzung (NAT) | Yes |
| Sicherheitsalgorithmen | 128-bit AES/192-bit AES/256-bit AES/DES/MD5/SHA-1/SHA-2/SHA-384/SHA-512 |
| URL-Filterung | Yes |
| Verhinderung von ARP-Angriffen | Yes |
| Verhinderung von DoS-Angriffen | Yes |
| Verhinderung von ICMP-Angriffen | Yes |
| Zugriffskontrollliste (ACL) | Yes |
Vendor information
WAN connection
| 3G/4G-USB-Modem-Kompatibilität | Yes |
| DSL WAN | No |
| Ethernet-WAN | Yes |
| SFP WAN | Yes |
| SIM-Kartensteckplatz | No |