The ScanPal EDA56 is one of Honeywell’s ScanPal series mobile computers equipped with the Qualcomm Snapdragon octa-core 2.0GHz processor and robust wireless connectivity through Wi-Fi 6, NFC, and Bluetooth 5.1. With Wi-Fi 6 technology built-in, the EDA56 provides a faster, better, and stronger connection to the network. Compared to Wi-Fi 5 models, EDA56 as the client devices enjoy a big increase in speed and support multiuser by OFDMA. The EDA56 incorporates the all-new and powerful Honeywell S0703 scan engine, which enables fast reading of damaged or incomplete barcodes. Outfitted with a rugged housing and IP67 rated sealing, the EDA56 can operate under rough usage and demanding environmental conditions. A 4500mAh battery allows for prolonged and uninterrupted use between each charge***. The battery is also easily removable and supports quick charge 3.0. The EDA56 is built on Android 11 and can be upgraded to Android 13* minimizing maintenance issues and ensuring long-term feature support. It is validated under AER (Android Enterprise Recommended) **, a Google-led initiative that helps businesses confidently select, deploy, and manage Android devices and services best suited to their needs
FEATURES
* Embedded with the latest Wi-Fi 6 technology, the ScanPal EDA56 increases data throughput and provides a better experience for voice or video communications even in a highly dense connected environment.
* Powerful hardware platform based on the Qualcomm SM6115 octa-core processor, 4GB/64GB, and 6GM/128GB memory options to handle different workloads.
* Large 5.5-inch full touch display screen. Lightweight and pocket-fitting IP67 design that can withstand rugged usage in tough field service environments.
* Easily scan barcodes, even damaged ones, with the Honeywell enterprise level S0703 imager. Document images with the 13MP auto-focus camera and make video calls with the 5MP front camera.
Spezifikationen
Camera
| Auflösung der Rückfahrkamera (numerisch) | 13 MP |
| Auflösung Frontkamera (numerisch) | 5 MP |
| Eingebaute Kamera | Yes |
| Vordere Kamera | Yes |
Display
| Anzeige | LED |
| Berührungssensitiver Bildschirm | Yes |
| Bildschirmauflösung | 1440 x 720 Pixel |
| Diagonale anzeigen | 5.5 " |
| Gorilla Glass-Version | Gorilla Glass 5 |
| Touch-Technologie | Multi-touch |
| Touchscreen-Typ | Capacitive |
GPS Performance
| BeiDou | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (Satellit) | Yes |
Memory
| Flash-Speicher | 128 GB |
| Interner Speicher | 6 GB |
Network
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth-Version | 5.1 |
| Netzwerkstandards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ad/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11az/IEEE 802.11b/IEEE 802.11be/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Sicherheitsalgorithmen | EAP/EAP-PWD/TLS/TTLS/WEP/WPA/WPA3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi-Standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Operational conditions
| Betriebstemperatur (TT) | -20 - 50 °C |
| Lagertemperatur (TT) | -30 - 70 °C |
| Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH) | 5 - 90 % |
Performance
| Barcode-Leser | Yes |
| Drop proof | Yes |
| Drop proof | 1300 cm |
| Internationaler Schutzcode (IP) | IP67 |
| LED-Anzeigen | Yes |
| Produktfarbe | Black |
| RFID reader | Yes |
| Scanner type | 1D/2D |
Power
| Akkuladezeit (ein) | 3.5 h |
| Batteriespannung | 3.8 V |
Processor
| Effiziente Kerne | 4 |
| Leistungskerne | 4 |
| Prozessorfamilie | Snapdragon |
| Prozessorfrequenz | 2 GHz |
| Prozessorhersteller | Qualcomm |
| Prozessormodell | 662 |
| Zahl der Kerne | 8 |
Software
| Betriebssystem installiert | Android 11 |
Vendor information
| Brand Name | Honeywell |
| Warranty | 1 |