Lanview MO-SFP2173DL, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 19685" (500 m), 850 nm
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 19685" (500 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Dell |
| Compatible products | 320-2881 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA, RoHS |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight | 1.41 oz (40 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.76 oz (50 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-10G-LR
Brand: Lanview
Reference: AW538A
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: MC3208411-T
Brand: Lanview
Reference: MMA1L30-CR
Brand: Lanview
Reference: W128819771
Brand: Allied Telesis
Reference: MGB-TSX2
Brand: Lanview
Reference: 22R4902
Brand: Lanview
Reference: E10GSFPSR
Brand: Lanview
Reference: 40GB-SR4-QSFP
Brand: Lanview
Lanview MO-SFP2173DL, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 19685" (500 m), 850 nm
check_circle
check_circle