Lanview MO-SFP-GIG-BX-U, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 393700.8" (10000 m), 1310 nm
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 393700.8" (10000 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Tx wavelength (min) | 1310 nm |
| Rx wavelength (min) | 1490 nm |
| Duplex system | Half |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Black, Stainless steel |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Alcatel-Lucent |
| Compatible products | SFP-GIG-BX-U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.472" (12 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: 02315233
Brand: Lanview
Reference: 826516
Brand: ProXtend
Brand: Planet
Reference: SFP-10G-SR, SFP-10G-SR_, SFP-10G-SR-COM, SFP-10GB-SR-C, SFP-10G-
Brand: Lanview
Reference: SFP10G-SR-ZZ0101F
Brand: Lanview
Reference: AT-SPBD20LC-I_13
Brand: Lanview
Reference: SFP-1G-ZX
Brand: Lanview
Reference: AFM735
Brand: Lanview
Lanview MO-SFP-GIG-BX-U, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 393700.8" (10000 m), 1310 nm
check_circle
check_circle