| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC (UPC) |
| SFP transceiver standard | SR |
| Wavelength | 850 nm |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Input voltage | 3.3 V |
| Certification | FCC, CE |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 2.41" (61.3 mm) |
| Depth | 0.571" (14.5 mm) |
| Height | 0.48" (12.2 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-1G-LSX
Brand: Lanview
Reference: SFP-GIG-SX
Brand: Lanview
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: SFP-10_25G-LR-S
Brand: Lanview
Reference: SFP-2
Brand: Lanview
Reference: 40GB-SR4-QSFP
Brand: Lanview
Reference: QSFP-40G-SR4
Brand: Lanview
Reference: JG325A, JH231A
Brand: Lanview
Reference: 02311FPA
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Reference: C050055L001A
Brand: Cambium Networks
TP-Link SM6110-SR, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC (UPC), SR, 850 nm
check_circle
check_circle