Lanview MO-SFP-1G-SX-A, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, SFP, SX, 21653.5" (550 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | SFP |
| SFP transceiver standard | SX |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Product color | Silver |
| Housing material | Metal |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Arista Networks |
| Compatible products | Arista Networks SFP-1G-SX |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 0.551" (14 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 2.82 oz (80 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 3.53 oz (100 g) |
Data sheet
Specific References
Brand: Lanview
Reference: 02315203
Brand: Lanview
Reference: SFP-OC12-LR1
Brand: Lanview
Reference: QSFP28-BLR4-100G
Brand: Lanview
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: J4858A, J4858C, J4858B, J4858-61201, J4858D
Brand: Lanview
Reference: SFP-BX-U-40KM
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-LR, SFP-10G-LR-S, SFP-10G-LR_, MA-SFP-10G-LR
Brand: Lanview
Brand: Cisco
Reference: OSX040N01-I
Brand: Lanview
Lanview MO-SFP-1G-SX-A, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, SFP, SX, 21653.5" (550 m)
check_circle
check_circle