Lanview MO-TEG-MGBSX, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, SFP, SX, 21653.5" (550 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | SFP |
| SFP transceiver standard | SX |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Tx power (min) | -9 dBmW |
| Tx power (max) | 4 dBmW |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | TRENDnet |
| Compatible products | TRENDnet TEG-MGBSX |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.551" (14 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
Data sheet
Specific References
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-BX-D-10
Brand: Lanview
Reference: JD091A
Brand: Lanview
Reference: 10G-SFPP-LRM
Brand: Lanview
Brand: Planet
Reference: GLC-LH-SM, GLC-LH-SM_, MGBLH1S
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-BX-U-40
Brand: Lanview
Reference: AA1403015-E6, FTLX8571D3BCL-N2
Brand: Lanview
Reference: AXM762P10-10000S
Brand: Netgear
Reference: JD094A, JD094B
Brand: Lanview
Reference: N800082L013A
Brand: Lanview
Lanview MO-TEG-MGBSX, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, SFP, SX, 21653.5" (550 m)
check_circle
check_circle