| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| SFP transceiver standard | LX |
| Duplex system | Full |
| Product color | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Arista Networks |
| Compatible products | Arista Networks SFP-1G-LX |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Width | 4.21" (107 mm) |
| Depth | 2.56" (65 mm) |
| Height | 0.906" (23 mm) |
| Weight | 2.82 oz (80 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 3.53 oz (100 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: MTB-TLR-I
Brand: Lanview
Reference: MGBIC-BX10-U
Brand: Lanview
Reference: E1MG-BXD
Brand: Lanview
Reference: MGBIC-BX40-D
Brand: Lanview
Reference: 40GB-ESR4-QSFP
Brand: Lanview
Reference: Z-SFP-1G-BX-U
Brand: Lanview
Reference: MTB-LA10
Brand: Lanview
Brand: D-Link
Lanview MO-SFP-1G-LX-A, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LX, Full, Silver
check_circle
check_circle