Lanview MO-SFP2240, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, 21653.5" (550 m), 850 nm, Dell
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Dell |
| Compatible products | Dell 407-BBOR, GF76J, 407-10933 |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 4.76" (121 mm) |
| Depth | 4.17" (106 mm) |
| Height | 0.906" (23 mm) |
| Weight | 0.353 oz (10 g) |
| Country of origin | China |
Data sheet
Specific References
Reference: DEM-311GT
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-LR, SFP-10G-LR-S, SFP-10G-LR_, MA-SFP-10GB-LR, SFP-10G-S
Brand: Lanview
Reference: 407-BBWL, KJ4F8, PGYJT, SFP-10G-T
Brand: Lanview
Reference: DEM-421XT
Brand: Lanview
Brand: Cisco
Reference: 02315202
Brand: Lanview
Reference: TL-SM311LM
Brand: Lanview
Brand: D-Link
Reference: EX-SFP-GE10KT14R13
Brand: Lanview
Reference: 876472
Brand: Juniper
Lanview MO-SFP2240, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, 21653.5" (550 m), 850 nm, Dell
check_circle
check_circle