| Certification | MSA |
| Compatible products | Generic SFP-1G-ZX |
| Easy to install | Yes |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0-70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Duplex system | Full |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125/9/128 µm |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | SFP |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Wavelength | 1550 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 5 |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-1G-BXU-20
Brand: Lanview
Brand: Cisco
Reference: PAN-SFP-PLUS-SR, PLUS-SR-ST
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Brand: Cambium Networks
Reference: MGBIC-LC04
Brand: Lanview
Reference: E10GSFPLR, FTLX1471D3BCV-I3
Brand: Lanview
Reference: SFP-OC3-MM
Brand: Lanview
check_circle
check_circle