| Brand compatibility | Ruckus Wireless |
| Certification | MSA |
| Compatible products | Ruckus E100G-QSFP28-FR1 |
| Easy to install | Yes |
| Form factor | QSFP28 |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0-70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Duplex system | Full |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Fiber optic connector | QSFP28 |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | FR |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Wavelength | 1310 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 3 |
Data sheet
Specific References
Reference: 10GB-SR-SFPP
Brand: Lanview
Reference: FN-TRAN-SFP28-SR
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-LR, SFP-10G-LR
Brand: Lanview
Reference: TL-SM321B-2
Brand: Lanview
Reference: MMA2P00-AS, MMA2P00-ASHT
Brand: Lanview
Reference: FN-TRAN-GC
Brand: Lanview
Reference: 10GB-BX10-D
Brand: Lanview
Reference: W128981846
Brand: MikroTik
check_circle
check_circle