Lanview MO-AL-SFP-10G-LRM, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, LRM, 8661.4" (220 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | LRM |
| Maximum transfer distance | 8661.4" (220 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Alcatel-Lucent |
| Compatible products | SFP-10G-LRM |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.787" (20 mm) |
| Depth | 2.36" (60 mm) |
| Height | 0.551" (14 mm) |
| Weight | 3.53 oz (100 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 3.53 oz (100 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-10G-SR, SFP-10G-SR_, SFP-10G-SR-COM, SFP-10GB-SR-C, SFP-10G-
Brand: Lanview
Reference: SFP-H25G-CU7M
Brand: Lanview
Reference: XBR-000198
Brand: Lanview
Reference: AT-SP10SR
Brand: Lanview
Reference: 99000137
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Planet
Reference: AT-QSFPSR4
Brand: Allied Telesis
Reference: SFP-10G-BX20U
Brand: Lanview
Reference: EX-SFP-1GE-LH, SRX-SFP-1GE-LH
Brand: Lanview
Reference: E7Y09A
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: FTLF1318P3BTL
Brand: Lanview
Reference: 10GB-BX10-D
Brand: Lanview
Reference: 991364
Brand: Cisco
Lanview MO-AL-SFP-10G-LRM, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, LRM, 8661.4" (220 m)
check_circle
check_circle