Lanview MO-407-BBOR, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, 21653.5" (550 m), 850 nm, 8 dB
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Link budget | 8 dB |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | No |
| Brand compatibility | Dell |
| Compatible products | Dell 407-BBOR |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 4.92" (125 mm) |
| Depth | 4.17" (106 mm) |
| Height | 0.906" (23 mm) |
| Weight | 1.41 oz (40 g) |
| Country of origin | China |
Data sheet
Specific References
Reference: PAN-SFP-PLUS-SR, PLUS-SR-ST
Brand: Lanview
Reference: AT-QSFPER4
Brand: Lanview
Brand: AMG
Reference: W128261841
Brand: Cisco
Reference: W127008287
Brand: Lanview
Reference: SFP-OC12-LR1
Brand: Lanview
Brand: Omada
Reference: SMC1GSFP-SX
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Reference: 670504-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Lanview MO-407-BBOR, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, 21653.5" (550 m), 850 nm, 8 dB
check_circle
check_circle