| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | XFP |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125 µm |
| SFP transceiver standard | SR |
| Maximum transfer distance | 11811" (300 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Product color | Silver |
| Form factor | XFP |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Extreme Networks |
| Compatible products | 10121 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 0.63" (16 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.787" (20 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: QK725A-RFB
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: MMA1L10-CR
Brand: Lanview
Reference: 02315286
Brand: Lanview
Reference: SFP-FE20KT15R13
Brand: Lanview
Reference: E1MG-LX-OM
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-LR10-I
Brand: Lanview
Brand: Cisco
Reference: JG838A
Brand: Lanview
Reference: MA-SFP-1GB-TX
Brand: Lanview
Reference: 407-BBOZ
Brand: Lanview
Reference: SRX-XFP-10GE-ER
Brand: Lanview
Lanview MO-10121, Fiber optic, 10000 Mbit/s, XFP, LC, 50/125 µm, SR
check_circle
check_circle