Lanview MO-SFP-10G-BX40D, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, BX40-D, 1574803.1" (40000 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | BX40-D |
| Maximum transfer distance | 1574803.1" (40000 m) |
| Duplex system | Half |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Compatible products | SFP-10G-BX40D |
| Compliance certificates | RoHS |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.551" (14 mm) |
| Depth | 2.36" (60 mm) |
| Height | 0.787" (20 mm) |
| Weight | 0.353 oz (10 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 0.705 oz (20 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: TXM431-SR
Brand: Lanview
Reference: MO-SFP2135HJ4859-69201415129
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Ubiquiti
Reference: 10G-SFPP-LRM
Brand: Lanview
Reference: SRX-XFP-10GE-SR
Brand: Lanview
Reference: W128953961
Brand: Cisco
Lanview MO-SFP-10G-BX40D, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, BX40-D, 1574803.1" (40000 m)
check_circle
check_circle