| Certification | MSA |
| Hot-Plug support | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Cabling technology | 10GBASE-SR |
| Interface type | SFP+ |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3ae/IEEE 802.3u |
| SFP transceiver standard | SR |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Wavelength | 850 nm |
| Brand Name | Lenovo |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-1G-SX
Brand: Lanview
Brand: AMG
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Reference: QSFP-100G-FR-S
Brand: Lanview
Brand: Ubiquiti
Reference: PAN-SFP-CG
Brand: Lanview
Reference: 0231A563
Brand: Lanview
Reference: JD098B
Brand: Lanview
Reference: J4858AJ4858CJ4858-69201J4858-612
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: JH645A
Brand: Lanview
Reference: QSFP-100G-DR-S
Brand: Lanview
Reference: 407-BBOR, 407-10933
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-ZR
Brand: Lanview
check_circle
check_circle