| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Fiber optic connector | LC |
| Interface type | SFP+ |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3ae |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Wavelength | 850 nm |
| Power consumption (typical) | 0.6 W |
| Brand Name | Hewlett Packard Enterprise |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Reference: 221470-B21B
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 10GB-BX40-U
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Reference: W128953961
Brand: Cisco
Reference: GLC-BX-D, SFP-1000B-BX10D-43-C, GLC-BX-D-C, GLC-BX-D
Brand: Lanview
Reference: 02310MHQ
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-LR, SFP-10G-LR
Brand: Lanview
Reference: W127008287
Brand: Lanview
check_circle
check_circle