Lanview MO-MTB-LA10, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 9/125 µm, BX-U
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| SFP transceiver standard | BX-U |
| Maximum transfer distance | 393700.8" (10000 m) |
| Tx wavelength (max) | 1270 nm |
| Rx wavelength (max) | 1330 nm |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Planet |
| Compatible products | MTB-LA10 |
| Certification | MSA |
| Weight | 1.76 oz (50 g) |
| Package width | 4.17" (106 mm) |
| Package depth | 2.68" (68 mm) |
| Package height | 0.906" (23 mm) |
| Package weight | 2.12 oz (60 g) |
| Country of origin | China |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-SM-LC-10G
Brand: Lanview
Reference: FG-TRAN-SFP28-LR,FN-TRAN-SFP28-LR
Brand: Lanview
Reference: 378928-B21R
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: MAM1Q00A-QSA
Brand: Lanview
Reference: SFP-100-LC-MM
Brand: Lanview
Reference: TEG-MGBLX
Brand: Lanview
Reference: 796835
Brand: Cisco
Reference: 407-BBOU, RK0CX, 407-BBEF, 407-BBZM
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Reference: FTLX8511D3_XFP-SR
Brand: Lanview
Reference: 02317346
Brand: Lanview
Lanview MO-MTB-LA10, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 9/125 µm, BX-U
check_circle
check_circle