Lanview MO-10053H, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 3149606.3" (80000 m), 1550 nm
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 3149606.3" (80000 m) |
| Wavelength | 1550 nm |
| Duplex system | Full |
| Product color | Silver |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Extreme Networks |
| Compatible products | 10053H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 0.709" (18 mm) |
| Depth | 2.13" (54 mm) |
| Height | 0.63" (16 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: UF-MM-1G, UACC-OM-MM-1G-D-2
Brand: Lanview
Reference: AT-QSFPER4
Brand: Lanview
Reference: JD061A
Brand: Lanview
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: AXM762P10-10000S
Brand: Netgear
Reference: TEG-MGBLX
Brand: Lanview
Reference: AT-SPFX_2
Brand: Lanview
Reference: J4858A, J4858C, J4858B, J4858-61201, J4858D
Brand: Lanview
Reference: MGBIC-LC03
Brand: Lanview
Reference: 813874-B21
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-LR
Brand: Lanview
Lanview MO-10053H, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 3149606.3" (80000 m), 1550 nm
check_circle
check_circle