Lanview MO-HPE-SFP-1G-BXU-20, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 9/125,9/128 µm, 787401.6" (20000 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125,9/128 µm |
| Maximum transfer distance | 787401.6" (20000 m) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Duplex system | Half |
| Product color | Black, Metallic |
| Form factor | SFP |
| Hot-Plug support | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | HP |
| Compatible products | SFP-1G-BXU-20 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA, RoHS |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 0.472" (12 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-10_25G-CSR-S
Brand: Lanview
Reference: 10089, 767870
Brand: MikroTik
Reference: QSFP-100G-LR4-S_, QSFP-100G-LR4-S, QSFP-40G-LR4-RF
Brand: Lanview
Reference: QK725A-RFB
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: MGBIC-LC04
Brand: Lanview
Reference: SFP-1G-ZX
Brand: Lanview
Reference: E1MG-BXD
Brand: Lanview
Reference: TL-SM321A
Brand: Lanview
Reference: SFP10G-SR-ZZ0101F
Brand: Lanview
Reference: 81Y1622
Brand: Lanview
Reference: MMA1B00-E100
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Lanview MO-HPE-SFP-1G-BXU-20, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 9/125,9/128 µm, 787401.6" (20000 m)
check_circle
check_circle