| Cable length | 39.4" (1 m) |
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product color | Blue |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Cable shape | Round |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Brand compatibility | Allied Telesis |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight | 21.2 oz (600 g) |
| Package weight | 28.2 oz (800 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: ARU-QSFP-40G-DAC-CU1M
Brand: Lanview
Reference: XG-SFP-AOC1M
Brand: Lanview
Reference: ENT-SFP28-25G-AOC-3M
Brand: Lanview
Brand: Ubiquiti
Reference: JNP-QSFP-4X10G-AOC2M
Brand: Lanview
Reference: ENT-QSFP-40G-DAC-CU2M
Brand: Lanview
Reference: SFP28-DAC-AL-25G-C5M
Brand: Lanview
Reference: 470-ACEY
Brand: Lanview
Reference: EX-SFP-10GE-DAC-5M
Brand: Lanview
Reference: ARU-QSFP-40G-DAC-CU5M
Brand: Lanview
Reference: INT-SFP28-25G-AOC-7M
Brand: Lanview
Brand: Cisco
Lanview MO-AT-QSFP1CU, 39.4" (1 m), QSFP+, QSFP+
check_circle
check_circle