Microconnect MDPHDMI1B-4K, 39.4" (1 m), Mini DisplayPort, HDMI Type A (Standard), Male, Male, Straight
| Cable length | 39.4" (1 m) |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| HDMI version | 2.0 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| 3D | Yes |
| Cable material | Copper |
| Product color | Black |
| Chipset | PS8402A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 32 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cable diameter | 0.189" (4.8 mm) |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Package width | 7.76" (197 mm) |
| Package depth | 6.89" (175 mm) |
| Package height | 1.42" (36 mm) |
| Package weight | 1.83 oz (52 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Data sheet
Specific References
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: 133-85, USB3.0HDMI, DA-70841, USB32HD4K
Brand: MicroConnect
Reference: DP-HDMI44, DP-HDMI43, DP-HDMI32, DP-HDMI31, DP2HD4KS, S26391-F60
Brand: MicroConnect
Reference: DP-HDMI202
Brand: MicroConnect
Reference: DP-HDMI-5004K, IC-51959
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: VC985-AT, VC986-AT
Brand: MicroConnect
Reference: DP-HDMI-2004K
Brand: MicroConnect
Microconnect MDPHDMI1B-4K, 39.4" (1 m), Mini DisplayPort, HDMI Type A (Standard), Male, Male, Straight
check_circle
check_circle