Microconnect HDMIDVGAB, 9.84" (0.25 m), HDMI Type D (Micro), VGA (D-Sub), Male, Female, Straight
| Cable length | 9.84" (0.25 m) |
| Connector 1 | HDMI Type D (Micro) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| HDMI version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Dual Link DVI | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| 3D | Yes |
| Cable material | Copper |
| Product color | Black |
| Chipset | AG6200 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 32 |
| Converter type | Active video converter |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cable diameter | 0.189" (4.8 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Package width | 6.18" (157 mm) |
| Package depth | 4.72" (120 mm) |
| Package height | 0.709" (18 mm) |
| Package weight | 1.27 oz (36 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Data sheet
Specific References
Reference: HDMI-115D, HDMI-115AD, AK-330300-050-S
Brand: MicroConnect
Reference: HDMI-113-K, HDMI-113D, HDMI-113AD, HDMI-113
Brand: MicroConnect
Brand: Cisco
Reference: 1WC36AA, N9K77AA, EE-HG950DBEGWW, 4X90M44010
Brand: MicroConnect
Reference: NP031AA, NP031AA#ABB, X1B84AA#ABB, H4F02AA, H4F02AA#AC3, 470-ABZ
Brand: MicroConnect
Reference: 133-85, USB3.0HDMI, DA-70841, USB32HD4K
Brand: MicroConnect
Reference: 0DAUBNBC084
Brand: Dell
Brand: MicroConnect
Microconnect HDMIDVGAB, 9.84" (0.25 m), HDMI Type D (Micro), VGA (D-Sub), Male, Female, Straight
check_circle
check_circle