Lindy 36272, 78.7" (2 m), HDMI Type A (Standard), DVI-D, Male, Male, Straight
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Dual Link DVI | No |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Data transfer rate | 4.95 Gbit/s |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Bend radius (min) | 2.17" (5.5 cm) |
| Product color | Black |
| Conductor material | Tinned copper |
| Nominal attenuation | 1 €“ 825Mhz 12db |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable type | Round cable |
| Connector housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector material | Nickel |
| Contact material | Brass |
| AWG wire size | 30 |
| Cable shielding | Aluminium braid |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Cable diameter | 0.217" (5.5 mm) |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 0.843 x 1.35 x 0.5" (21.4 x 34.2 x 12.7 mm) |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 1.45 x 1.75 x 0.492" (36.8 x 44.5 x 12.5 mm) |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Data sheet
Specific References
Brand: Cisco
Brand: MicroConnect
Reference: DP-HDMI-0504K
Brand: MicroConnect
Reference: 1WC36AA, N9K77AA, EE-HG950DBEGWW, 4X90M44010
Brand: MicroConnect
Reference: DP-HDMI36-K, DP-HDMI3, K2K92AA, BP937AA, AK-340400-001-S
Brand: MicroConnect
Reference: DP-3031, DP-3030, DP-HDMI-300
Brand: MicroConnect
Reference: HDMI-VGA8, HD2VGAE2, 0B47069, 03X6574, NP031AA
Brand: MicroConnect
Lindy 36272, 78.7" (2 m), HDMI Type A (Standard), DVI-D, Male, Male, Straight
check_circle
check_circle