Reference: 110900
Brand: Brady
3M BP140W9E, 14", 16:9, Laptop, Frameless display privacy filter, Glossy, Anti-glare, Anti-radiation, Anti-reflective
| Maximum screen size | 14" |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 7.17 x 12.5" (182 x 318 mm) |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.5 cm) |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Display filter features | Anti-glare, Anti-radiation, Anti-reflective |
| Display types supported | LCD/CRT |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Easy to clean | Yes |
| Light transmission | 85% |
| Surface finish | Glossy |
| Screen format | Standard |
| Country of origin | United States |
| Easy to apply | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Installation type | Adhesive strip |
| Easy to remove | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Width (imperial) | 12.5" |
| Height (imperial) | 7.1" |
| Anti-reflective | Yes |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
Data sheet
Specific References
Reference: 7000014516
Brand: 3M
Reference: PF15.6W, PF156W, PF15.6W9, PF15.6W9B, PF156W9B
Brand: eSTUFF
Reference: PF24.0W, PF240W1B, 98044054181, ASF24WEU, 626488, D30319, K52794
Brand: eSTUFF
Reference: IPAD 10.2_ 2019, IPAD 10.2_ 2020, IPAD 10.22 2022
Brand: eSTUFF
Reference: PF24W9, PF24.0W9, ASF24W9EU, P2414HB, 626487, D30132, 9804405435
Brand: eSTUFF
3M BP140W9E, 14", 16:9, Laptop, Frameless display privacy filter, Glossy, Anti-glare, Anti-radiation, Anti-reflective
check_circle
check_circle