3M BP141W1B, 14.1", 16:10, Laptop, Frameless display privacy filter, Glossy / Matt, Anti-glare
CHF71.9
Tax included
CHF66.5 Tax excluded
In stock
41 Items
Description
3M BP141W1B. Maximum screen size: 14.1". Aspect ratio: 16:10. Suitable for: Laptop, Type: Frameless display privacy filter. Surface finish: Glossy / Matt, Light transmission: 85%, Limits viewing angle: 60°. Weight: 1.09 oz (31 g)
Maximum screen size14.1"
Suitable forLaptop
TypeFrameless display privacy filter
Screen size HxW12 x 7.48" (304 x 190 mm)
Display diagonal (metric)14.1" (35.8 cm)
Filter colorBlack
ReversibilityMatte-to-Glossy
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:10
Limits viewing angle60°
Light transmission85%
Surface finishGlossy / Matt
Country of originUnited States
Privacy filtering orientationLandscape
Touchscreen compatibleYes
Installation typeFlip attach + Attachment strip
Blue light filterYes
Width12" (304 mm)
Height7.48" (190 mm)
Weight1.09 oz (31 g)
Package width13" (330 mm)
Package depth9.49" (241 mm)
Package height0.157" (4 mm)
Package weight4.34 oz (123 g)
Sustainability certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Anti-reflectiveYes
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Pallet net height48" (121.9 cm)
Pallet net length48" (121.9 cm)
Pallet net width42" (106.7 cm)
Pallet net weight188.9 lbs (85.7 kg)
Pallet width42" (106.7 cm)
Pallet length48" (121.9 cm)
Pallet height48" (121.9 cm)
Pallet weight1701.1 lbs (771.6 kg)
Shipping (inner) case width9.92" (25.2 cm)
Shipping (inner) case length13.4" (34.1 cm)
Shipping (inner) case height1.18" (3 cm)
Shipping (inner) case weight26.5 oz (751 g)
Shipping (inner) case net weight5.4 oz (153 g)
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC)50051144065399
Product Details
W128781451
41 Items
Type
Weight
1.09 oz (31 g)
Width
12" (304 mm)
Height
7.48" (190 mm)
Country of origin
United States
Package weight
4.34 oz (123 g)
Package width
13" (330 mm)
Package depth
9.49" (241 mm)
Package height
0.157" (4 mm)
Sustainability certificates
Trade Agreements Act (TAA)
Pallet weight
1701.1 lbs (771.6 kg)
Pallet width
42" (106.7 cm)
Pallet length
48" (121.9 cm)
Pallet height
48" (121.9 cm)
Compliance certificates
Maximum screen size
14.1"
Native aspect ratio
16:10
Display diagonal (metric)
14.1" (35.8 cm)
Shipping (inner) case width
9.92" (25.2 cm)
Shipping (inner) case length
13.4" (34.1 cm)
Shipping (inner) case height
1.18" (3 cm)
Display filter features
Anti-glare
Filter color
Black
Landscape
Surface finish
Glossy / Matt
Shipping (inner) case net weight
5.4 oz (153 g)
Light transmission
85%
Reversibility
Matte-to-Glossy
Installation type
Blue light filter
Yes
Shipping (inner) case weight
26.5 oz (751 g)
Anti-reflective
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC)
Pallet net height
48" (121.9 cm)
Pallet net length
48" (121.9 cm)
Pallet net width
42" (106.7 cm)
Pallet net weight
188.9 lbs (85.7 kg)
Screen size HxW
12 x 7.48" (304 x 190 mm)