The Brother PRK-A3001 is a roller replacement kit for standalone document scanners.
The pack includes: Separation Roller x 1, Pick-up Roller x 2, Brake Roller x 1
The Brother PRK-A3001 accessory is recommended for use with the ADS-2200 and ADS-2700W document scanners only.
The roller life is rated at 100,000 sheets and is recommended to replace all rollers at the same time once reached.
- Roller replacement kit for ADS-2200 and ADS-2700W document scanners
- Pack includes: Separation Roller x 1, Pick-up Roller x 2, Brake Roller x 1
- Roller life rated at 100,000 sheets
Specifications
Features
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | ADS-2200, ADS-2700W |
| Device compatibility | Scanner |
| Product colour | Grey |
| Type | Roller |
Logistics data
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross height | 11.66 cm |
| Pallet gross weight | 136272 g |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
Packaging data
Technical details
| Master (outer) cases per pallet | 96 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Vendor information
| Brand Name | Brother |
| Warranty | 3 Month(s) |