| Compatible products | SR630 (7X01/7X02), SR650 (7X05/7X06), SR635 (7Y98 / 7Y99), SR655 (7Y00 / 7Z01), SR850 (7X18/7X19), SR860 (7X69/7X70), SR950 (7X11/12/13) |
| Component for | Server |
| Hot-Plug support | Yes |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black/Green/Stainless steel |
| Maximum data transfer rate | 32000 Mbit/s |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Maximum operating temperature | 55 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Connectivity technology | Wired |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Fiber |
| PCI version | 4.0 |
| Compatible operating systems | Red Hat Enterprise Linux 7.6, Red Hat Enterprise Linux 7.7, Red Hat Enterprise Linux 8.0, VMware vSphere Hypervisor (ESXi) 6.7 U1, VMware vSphere Hypervisor (ESXi) 6.7 U2, VMware vSphere Hypervisor (ESXi) 6.7 U3 |
| Server operating systems supported | SUSE Linux Enterprise Server 12/Windows Server 2016/Windows Server 2019 |
| Brand Name | Lenovo |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Reference: 410985-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: W128609374
Brand: MikroTik
Brand: Black Box
Reference: W125913775
Brand: Hewlett Packard Enterprise
check_circle
check_circle