Lanview MO-GLC-BX40-U-I, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, BX40-U, 1574803.1" (40000 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | BX40-U |
| Maximum transfer distance | 1574803.1" (40000 m) |
| Duplex system | Half |
| Product color | Silver |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Compatible products | GLC-BX40-U-I |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 0.472" (12 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: UF-SM-10G
Brand: Lanview
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: JD107A
Brand: Lanview
Reference: 991364
Brand: Cisco
Brand: Lanview
Reference: SFP-GE-SX-MM850-A
Brand: Lanview
Reference: MGB-TSX
Brand: Lanview
Reference: DEM-211
Brand: Lanview
Reference: 10GB-BX10-U
Brand: Lanview
Lanview MO-GLC-BX40-U-I, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, BX40-U, 1574803.1" (40000 m)
check_circle
check_circle