Lanview MO-OSX010000, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 9/125,9/128 µm, 393700.8" (10000 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125,9/128 µm |
| Maximum transfer distance | 393700.8" (10000 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Product color | Metallic |
| Form factor | SFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Huawei |
| Compatible products | OSX010000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA, RoHS |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.472" (12 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 0.353 oz (10 g) |
| Package width | 4.13" (105 mm) |
| Package depth | 2.72" (69 mm) |
| Package height | 0.906" (23 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: QSFP-40G-SR4
Brand: Lanview
Reference: JD107A
Brand: Lanview
Reference: XBR-000238
Brand: Lanview
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Planet
Reference: XFP-10G-MM-SR
Brand: Lanview
Reference: MMA1T00-VS
Brand: Lanview
Brand: Planet
Reference: TL-SM321A
Brand: Lanview
Reference: AXM762P10-10000S
Brand: Netgear
Lanview MO-OSX010000, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 9/125,9/128 µm, 393700.8" (10000 m)
check_circle
check_circle