NETGEAR AGM731F, Fiber optic, 1250 Mbit/s, SFP, LC, 50/125,62.5/125 µm, SX
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125,62.5/125 µm |
| SFP transceiver standard | SX |
| Maximum transfer distance | 39370.1" (1000 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Duplex system | Full |
| Product color | Silver |
| Housing material | Metal |
| Mean time between failures (MTBF) | 87658 h |
| Input voltage | 3.3 V |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Safety | UL 1950, CSA 22.2 No.60 950 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 2.24" (57 mm) |
| Depth | 0.541" (13.8 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
Data sheet
Specific References
Reference: W128346880
Brand: Allied Telesis
Reference: 407-BBWQ
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-SR
Brand: Lanview
Reference: 02310RMB
Brand: Lanview
Reference: 407-BBOZ
Brand: Lanview
Reference: SFM10G-SR
Brand: Lanview
Reference: 331-5309
Brand: Lanview
Reference: EXTREME NETWORKS AA1419070-E6
Brand: Lanview
Reference: GLC-FE-100FX
Brand: Lanview
Reference: TEG-10GBS10
Brand: Lanview
NETGEAR AGM731F, Fiber optic, 1250 Mbit/s, SFP, LC, 50/125,62.5/125 µm, SX
check_circle
check_circle