Lanview MO-407-BBOZ, Fiber optic, 40000 Mbit/s, QSFP+, 5905.5" (150 m), 850 nm, 40 Gigabit Ethernet
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Maximum transfer distance | 5905.5" (150 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 40GBASE |
| Duplex system | Full |
| Product color | White |
| Form factor | QSFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Dell |
| Compatible products | 407-BBOZ |
| Width | 1.18" (30 mm) |
| Depth | 2.76" (70 mm) |
| Height | 1.02" (26 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-10GE-T
Brand: Lanview
Reference: 02317348
Brand: Lanview
Reference: AA1419043-E6
Brand: Lanview
Reference: SFP-1G-SX
Brand: Lanview
Reference: J9152A, JD093B, J9152D
Brand: Lanview
Reference: 10G-SFPP-TX-A
Brand: Lanview
Reference: OSX040N01-I
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-T
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-SR, SFP-10G-SR_, SFP-10G-SR-COM, SFP-10GB-SR-C, SFP-10G-
Brand: Lanview
Reference: 405372, 405372
Brand: Cisco
Lanview MO-407-BBOZ, Fiber optic, 40000 Mbit/s, QSFP+, 5905.5" (150 m), 850 nm, 40 Gigabit Ethernet
check_circle
check_circle