Lanview MO-TEL-SFP-1G-SX, Fiber optic, 1000 Mbit/s, LC, LC, SX, 21653.5" (550 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | LC |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | SX |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Tx power (min) | -9 dBmW |
| Tx power (max) | 4 dBmW |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Metallic |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Compatible products | Teltonika SFP-1G-SX |
| Compliance certificates | RoHS |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.551" (14 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 1.41 oz (40 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Warranty period | 5 year(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: QSFP-40G-LR4
Brand: Lanview
Brand: Cisco
Reference: MFB-FA20
Brand: Lanview
Reference: 2972001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Cisco
Reference: E100G-QSFP28-FR1
Brand: Lanview
Reference: AT-SPTX
Brand: Lanview
Reference: MGB-TLA10
Brand: Lanview
Reference: QSFP-100G-FR-S
Brand: Lanview
Brand: Allied Telesis
Lanview MO-TEL-SFP-1G-SX, Fiber optic, 1000 Mbit/s, LC, LC, SX, 21653.5" (550 m)
check_circle
check_circle