ATEN 2A-137G, Fiber optic, 1250 Mbit/s, SFP, 393700.8" (10000 m), 1310 nm, Black, Metallic
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Maximum transfer distance | 393700.8" (10000 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Black, Metallic |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | IEC 825, EN60825-1, FDA 21 CFR 1040.10 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 5.69" (144.6 mm) |
| Depth | 2.2" (55.9 mm) |
| Height | 0.512" (13 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: AT-SPTX
Brand: Lanview
Reference: TL-SM321B-2
Brand: Lanview
Reference: J4858CJ4858-69201
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: SFP-BX-D-53-LC
Brand: Lanview
Reference: EX-SFP-10GE-SR, EX-SFP-10GE-SR, 740-021308
Brand: Lanview
Reference: DEM-421XT
Brand: Lanview
Reference: FTLF1429P3BCV-QL
Brand: Lanview
ATEN 2A-137G, Fiber optic, 1250 Mbit/s, SFP, 393700.8" (10000 m), 1310 nm, Black, Metallic
check_circle
check_circle