| Brand compatibility | Planet |
| Certification | MSA |
| Compatible products | Planet MGB-LX |
| Easy to install | Yes |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Duplex system | Full |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | SFP |
| Link budget | 15 dB |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Maximum transfer distance (Single-mode) | 20000 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | LX |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Wavelength | 1310 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 5 |
Data sheet
Specific References
Reference: 10GB-ER-SFPP
Brand: Lanview
Brand: Cisco
Reference: 10GB-BX40-U
Brand: Lanview
Reference: 407-BBXX
Brand: Lanview
Brand: Cisco
Brand: AMG
Reference: FTLF1318P3BTL
Brand: Lanview
Reference: MMA1L30-CR
Brand: Lanview
Reference: AT-SP10SR
Brand: Lanview
Reference: AFM735
Brand: Lanview
check_circle
check_circle