Lanview MO-SFP-10G-BX-U-10-I, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, BX-U, 1270 nm, 1330 nm
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | BX-U |
| Tx wavelength (min) | 1270 nm |
| Rx wavelength (min) | 1330 nm |
| Duplex system | Half |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Compatible products | Cisco SFP-10G-BXU-I, SFP-10G-BXU-I-ST |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.787" (20 mm) |
| Depth | 2.36" (60 mm) |
| Height | 0.551" (14 mm) |
| Weight | 0.353 oz (10 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 0.705 oz (20 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: XBR-000144
Brand: Lanview
Reference: EX-SFP-GE40KT13R15, SFP-GE40KT13R15
Brand: Lanview
Reference: DEM-211
Brand: Lanview
Reference: UF-SM-1G-S
Brand: Lanview
Brand: Cisco
Brand: Lanview
Reference: 40GB-ESR4-QSFP
Brand: Lanview
Reference: JD092BJD092596159
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: W126279835
Brand: MikroTik
Reference: TEG-MGBSX
Brand: Lanview
Lanview MO-SFP-10G-BX-U-10-I, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, BX-U, 1270 nm, 1330 nm
check_circle
check_circle