| Cable length | 39.4" (1 m) |
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Product color | Orange |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector gender | Male/Male |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight | 1.41 oz (40 g) |
| Package weight | 1.76 oz (50 g) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: E1MG-BXD
Brand: Lanview
Reference: GLC-SX-MM, GLC-SX-MMD, GLC-SX-MM0, GLCSXMMDSTM GLC-SX-MM_, GLC-M
Brand: Lanview
Reference: 2972001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Lanview
Reference: SFP-1G-BX-D
Brand: Lanview
Reference: QFX-SFP-DAC-7M
Brand: Lanview
Brand: AMG
Reference: JD093B-RFB
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: UF-SM-1G-LH
Brand: Lanview
Reference: SFP-100-LC-SM15
Brand: Lanview
Lanview MO-Q+DA0001, 39.4" (1 m), QSFP+, QSFP+, Male/Male
check_circle
check_circle